Didelis praradimas Lietuvai: Gedimino kalnas toliau slenka – valdžia veiksmų nesiima

Pasidalink su draugais Facebook'e!

Vilniuje aplinkos poveikio neatlaikė ilgus šimtmečius stūksojęs Gedimino kalnas. Penktadienį ryte gautas pranešimas, kad šiauriniame šlaite įvyko milžiniška griūtis. Ji pasiglemžė ir milijonus eurų kainavusį keltuvą. Anot ekspertų, nuošliauža artimiausiu metu nepasigailės ir Gedimino pilies bokšto.

Istorinę vietą lankę miestiečiai bei turistai buvo saugiai evakuoti, nukentėjusiųjų nėra. Įvykio vietoje dirba sustiprintos ugniagesių-gelbėtojų komandos, budi policijos pareigūnai bei medikai.

Šiuo metu į aptvertą teritoriją patekti gali tik specialistai, sustabdytas eismas aplinkinėse gatvėse. Į dangų pakeltas ir ratus virš pilies suka nepaprastųjų situacijų padalinio sraigtasparnis.

Vis tik į pakalnę riedantys pilies bokšto pamatų akmenys bei žemės luitai kelia grėsmę praeiviams, keletas stambesnių akmenų apgadino pakalnėje stovėjusius automobilius. Grėsmė kyla ir Valdovų rūmams, Vilniaus arkikatedrai bei Nacionalinio muziejaus pastatams.

Kalno griūties metu pilies bokštą lankęs ir ant jo stogo Vilniaus panoramą fotografavęs kaunietis Kęstutis B. sakė, kad iš pradžių pajuto virpesius po kojomis ir kelias sekundes trukusius bildesius.

Blogiau nei manė: smunka ne tik Gedimino kalnas, bet ir Katedra

„Maniau, kad žemės drebėjimas. Bokšte tuo metu buvo keletas žmonių. Aplinkiniai išsigando, bet nesutriko ir saugiai išėjo iš pastato. Neįtikėtiną vaizdelį pamatę žmonės negalėjo patikėti savo akimis. Netrukus atvyko gelbėtojai ir mus palydėjo nuo kalno pro pietinį jo šlaitą“, – teigė jis.

Kaip tikino įvykio vietoje dirbantys Vilniaus senamiesčio parko priežiūros instituto ekspertai bei gelbėjimo tarnybos pareigūnai, nuošliaužą susiformuoti paskatino ne tik virpesiai ir lietūs, bet ir prieš kelerius metus nukirsti medžiai.

„Apie kertamų medžių poveikį buvo kalbėta ne kartą. Reikėjo tikėtis, kad tie laikini sutvirtinimo poliai vieną dieną neatlaikys ir įvyks katastrofa“, – trumpai komentavo prisistatyti nepanoręs pareigūnas.

Kol kas dar nėra aiškus Gedimino kalno ir pilies bokšto likimas, tačiau bet kurią akimirką gali įvykti dar viena nuošliauža, kuri žemyn nusineštų ir pilies bokštą.

Iš visos Lietuvos susirinkusių ekspertų grupė šiuo metu sprendžia, kaip sustiprinti kalno šlaitą ir išsaugoti pilies bokštą.

„Šis šlaito ruožas yra labai nestabilus. Nežinia, kada įvyks griūtis ir kils didžiulis pavojus tiek kalnui, tiek pilims“, – prieš kelis mėnesius yra sakę inžinieriai.

Primename, kad apie rimtą pavojų Gedimino kalnui specialistai pranešė dar vasario mėnesį. Tuo metu šiaurinis šlaitas ėmė slinkti, nes dirvožemis atitirpo ir įmirko, o po juo esantis gruntas dar buvo likęs įšalęs.

Tąsyk 50 metrų plote buvo matyti plyšiai, ertmės bei tuštumos. Tuo metu nustatytas nuošliaužos tūris buvo 12 kubinių metrų grunto, o šlaito dangos slinkimui pristabdyti deformuoti paviršiai buvo sutvirtinti mediniais kuolais.

Specialistai dar praėjusių metų spalį minėjo, kad Gedimino kalnui reikia nuolatinio dėmesio ir tam turėtų būti nuolat skiriama lėšų. Jam kenkia ne tik oro sąlygos, bet ir vibracija. Kadangi kalnas nebuvo laiku sutvirtintas prieš Valdovų rūmų statybą, be to, reikėjo kažkuo užpildyti ten esančius ir karo metais padarytus tunelius. Atėjo laikas, kada nuo vibracijos tiesiog rąstais grįsti tuneliai sugriuvo, susiformavo nuošliauža.


Pasidalink su draugais Facebook'e!

Facebook komentarai